Spojka na retiazku

Spojky a dorazy na retiazke žalúzií a roliet

Interiérové tienenie ako sú rolety deň a noc, látkové rolety, vnútorné žalúzie a vertikálne žalúzie sa ovládajú retiazkou. Retiazka ovláda mechanizmus vďaka ktorému sa žalúzie vyťahujú alebo naklápajú. Retiazka však má svoj koniec a aby sme mali retiazku ako celok, potrebuje spojku. Spojky na retiazky majú rôzne tvary, veľkosti, silu a pevnosť. Pri poruche retiazky, zvykne byť najčastejší problém, zničená spojka na retiazku. Spojka sa dá však vymeniť za novú a žalúzia môže fungovať ako nová.

Spojka na retiazku

Plastové spojka na retiazku. Spojka je veľmi pevná a väčšinou sa nekazí.

Spojka na retiazku
Spojka na retiazku na žalúzie
Spojka na retiazku na rolety

Spojka na žalúzie

Klasická spojka na vnútorné žalúzie. Najčastejšie používaný typ spojky. Spojka sa skladá z dvoch častí ktoré sa spájajú a tvoria celok.

Spojka na rolety
Spojka na žalúzie
Spojka na žalúzie a rolety

Spojka na vertikálne žalúzie

Spojka na vertikálne žalúzie je väčšia a silnejšia. Spojka sa používa na väčšiu retiazku s väčšími guličkami. Retiazka ako aj spojka vydržia dlhšie vďaka svojej väčšej pevnosti.

Spojka na vertikálne žalúzie
Spojka na retiazku na vertikálne žalúzie
Spojka na retiazke

Doraz na retiazku

Doraz na retiazku. Doraz sa dá použiť aj ako spojka ale primárna úloha dorazu je iná. Doraz je slabší a labilnejší ako spojka.

Doraz na rolety
Doraz na retiazku
Doraz na retiazku na rolety

Použitie spojky

Spojka na retiazke spája dva konce retiazky. Oba konce retiazky sa zacvaknú vnútri v spojke. Spojka je na každej retiazke každej žalúzie alebo rolety v interiéri.

Spojka na retiazke použitá na rolete deň a noc

Použitie dorazu

Doraz slúži na rozšírenie retiazky aby retiazka nevošla dovnútra (ako na obrázku) viac ako potrebujeme. Doraz zastaví retiazku pri konci na správnom mieste.

Doraz na retiazke