Sieťky na okná zlatý dub

Ako si vybrať sieťky na okná

Vyberte si správnu ochranu proti hmyzu

Aké sú typy sieťok na okná?

Sieťky proti hmyzu na okná sa vyvíjali rovnako ako sa vyvíjali okná. V súčasnosti najpoužívanejšie okná sú plastové. Keď sa menili plastové okná za drevené okná, menili sa s určitosťou aj sieťky na okná na mieru. V súčasnosti sieťky na okná cena rozdeľuje na viac druhov. Tie cenovo drahšie sú kvalitnejšie a naopak. V tomto článku si rozoberieme ktoré sieťky sú pre vaše okná ideálnou voľbou.

Sieťky na okná s profilom 19 x 8

Sieť s profilom 19 x 8 je určená na plastové okná. Rozmer 19 x 8 je menší a používa sa na okná ktoré majú užší priestor medzi oknom a rámom okna z vonku. Profil na sieťky proti hmyzu je z extrudovaného hliníka. Profil je tým pádom silnejší a sieťka sa sa menej ohýba. Ak je to možné a priestor na okne nám to umožňuje, používame radšej profil sieťky 25 x 10 pre jeho väčšiu veľkosť a stabilitu.

Možnosti prevedenia

 • Profil na sieťky proti hmyzu (19 x 8) je extrudovaného (zosilneného, hrubšieho) hliníku
 • Rám sieťky je štandardne v bielej a hnedej farbe. Sieťky na okná cena robí lacnejšími pri použitý základných farieb ako biela a hnedá. Pri RAL farbách ako je napríklad antracit sa môže cena zvýšiť. Rovnako je to aj pri imitácii dreva ako napríklad zlatý dub
 • Sieťovina je zo silného skleného vlákna potiahnutého gumou v šedej farbe
 • Sieťka obsahuje tesniacu gumu ktorou je samotná sieťovina upevnená na ráme okna. Guma má priemer 4mm a je štandardne šedej farby
 • Rohy sieťky sú vnútorné čo znamená že profil je zarezaný pod uhlom a na povrchu neuvidíte vnútorný plastový roh, nakoľko je skrytý vnútri.
 • Výmena sieťky na okná často nie je nutná. Prevedenie sieťky nám umožňuje vymeniť len samotnú sieťovinu keďže hliníkový rám je veľmi odolný voči poveternostným podmienkam

Montáž

Montáž sieťky je veľmi šetrná k oknu. Je neinvazívna čo znamená že sa do rámu okna nerobia žiadne diery ani iné zásahy. Sieťka sa jednoducho prichytí na okno pomocou háčikov. Ten spôsob montáže sieťky proti hmyzu na okná je najlepší z pomedzi ostatných druhov. Nepoškodí sa vaše okno žiadnym zásahom a zároveň sieťka priľahne k profilu a utesní možné medzery či škáry.

Riešenie montáže pri dvojdielnom okne, bez stredového stĺpiku

Pokiaľ máte dvojdielne okno a nemáte stredový stĺpik môže vám vznikať práve v tej časti medzera. Cez túto medzeru dokážu prechádzať muchy a môže to byť problém. Riešením je nalepenie samolepiace štetiny pozdĺž profilu sieťky aby štetina vypĺňala medzeru medzi rámom okna a profilom sieťky.

Sieťky na okná s profilom 25 x 10

Profi na sieťky proti hmyzu 25 x 10 je silnejší a dlhšie zvládne uchovať svoj tvar. Montuje sa z exteriérovej časti okna za použitia neinvazívnych háčikov presne ako sieťka s profilom 19 x 8. Najväčší rozdiel oproti tomuto profilu je vo veľkosti a teda aj v hrúbke a sile rámu. Tento typ sieťky je najpoužívanejší typ sieťky na plastové okná. Veľkou výhodou je aj použitie do drevených eurookien.

Možnosti prevedenia

 • Profil na sieťky proti hmyzu (25 x 10 ) je rovnako ako menší profil (19 x 8) z extrudovaného (zosilneného, hrubšieho) hliníku. Pri tejto sieťke sa dá použiť aj klasický hliníkový profil
 • Rám sieťky je klasicky v bielej a hnedej farbe. Ak však chcete imitáciu dreva (zlatý dub a ďalšie…), cena sieťky na okná sa zvýši. Pri RAL nástreku do farby antracit sa však nedá použiť extrudovaný hliník ale len klasický. Väčšinou sa miesto tejto farby použije hnedá, ktorá svojím dizajnom vôbec neruší pohľad z vonku na vaše okná zafarbené v antracite. Toto je oveľa lacnejší variant.
 • Sieťovina je zo silného skleného vlákna potiahnutého gumou v šedej farbe. Sklené vlákno vydrží oveľa viac ako bežná gumená sieťovina ktorú kúpite vo väčších stavebných obchodných reťazcov.
 • Sieťka je prichytená pomocou tesniacej gumy. Guma má priemer 4mm a je štandardne šedej farby. Pri výmene starej sieťoviny sa guma dá obvykle použiť. Guma je veľmi pevná a tiež aj hrubá. Guma dokáže svojou životnosťou ľahko prežiť samotnú sieťovinu.
 • Rohy sieťky sa dajú použiť 2 druhy: Vnútorný roh a vonkajší roh
  Vnútorný roh: vnútorný roh je z nášho pohľadu našich skúseností lepší vďaka celistvému dizajnu hliníku. Roh je vnútri v profile a teda na povrchu sa opiera hliník o hliník a sieť je vďaka tomuto pevnejšia. U nás vo firme odporúčame použiť na profil na sieťky proti hmyzu určite vnútorný roh.
  Vonkajší roh: vonkajší roh je plastový komponent ktorý spĺňa funkciu rohového ukončenia na ráme sieťky. Na tento roh sa narazia rovné hliníkové lišty profilu. Z našich skúseností pre pevnejšiu konštrukciu sieťky odporúčame použiť vnútorný roh.

Montáž

Montáž sieťky je veľmi jednoduchá. Nepotrebujete žiadne náradie, iba nožík na rozbalenie sieťky. Sieťka sa prichytí pomocou zanitovaných háčikov na okno bez použitia uťahovačky či iného nástroja. Pri rôznych druhoch profilov plastových okien je niekedy potrebná aj špecifiká úprava pri montáži.

Špecifické riešenie montáže pri dvojdielnom okne, bez stredového stĺpiku

Pokiaľ máte dvojdielne okno a nemáte stredový stĺpik môže vám vznikať práve v tej časti medzera. Cez túto medzeru dokážu prechádzať muchy a môže to byť problém. Riešením je nalepenie samolepiace štetiny pozdĺž profilu sieťky aby štetina vypĺňala medzeru medzi rámom okna a profilom sieťky.

Výmena sieťky

Výmena sieťky na okná často nie je nutná. Prevedenie sieťky nám umožňuje vymeniť len samotnú sieťovinu keďže hliníkový rám je veľmi odolný voči poveternostným podmienkam.

Profil 24 x 24

Sieťky s týmto profilom sa používajú čoraz menej a menej. Profil o rozmeroch 24 x 24 mm sa používa na miesta kde nie je možné použiť 25 x 10 a nestačí tam ani 19 x 8. Profil sa prichytáva z vonku na rám okna za použitia namontovaných háčikov za použitia malých šróbov. Sieťovina spĺňa rovnaké parametre ako pri predchádzajúcich profiloch.

Najpoužívanejšie sieťky na okná

Najpoužívanejší typ sieťky na okná je rozhodne profil 19 x 8

Výhody profilu 19 x 8

 • Tento typ sieťky je bez-zásahový, to znamená že vzhľadom na jeho kvalitu, pevnosť a neinvazívnu montáž je najpoužívanejší
 • Sieťovina je zo skleného vlákna ktoré je potiahnuté gumou. Tento typ sieťoviny je pevnejší ako bežný typ sieťoviny dostupný v iných obchodoch kde tiež predávajú sieťovinu.
 • Extrudovaný hliník je jedna z najväčších predností tohto profilu. Sieťky proti hmyzu na okná s týmto profilom majú dlhšiu výdrž keďže rám je pevný.
 • Oproti profilu 25×10 má oveľa väčšie farebné spektrum v základnej cene. V základnej cene nájdete aj farby ako je biela, antracit, hnedá a ďalšie.

Kedy vymeniť sieťky na okná?

Sieťky na okná na mieru často meniť ani netreba. Výmena sieťky na okná nemusí byť výmena hneď celej sieťky ale len poškodených komponentov. Pokiaľ profil na sieťky proti hmyzu má dostatočnú kvalitu a nie je príliš poškodený napríklad tým že stratil farbu alebo sa príliš poškodil a je ohnutý, netreba uvažovať nad výmenou.

Najčastejšie sa však budete stretávať s roztrhnutou sieťovinou. Pri roztrhnutej sieťovine pokiaľ sa jedná len o malé roztrhnutie nemusíte hneď meniť celú sieťovinu. Záchranné koleso vám podá lepiaca páska. Nie je to síce najviac dizajnový kúsok ale účel splní. Oblepte z vonku aj z vnútra dané poškodené miesto. Páska sa nalepí o seba samú z oboch strán a sieťka môže ďalej plniť účel.

Pokiaľ ale máte väčšie poškodenie sieťoviny, treba vymeniť celú sieťovinu. Pokiaľ je rám zachovalý, bude to pre vás cenovo najlacnejšie riešenie.

Aké sú typy sieťok na dvere?

Druhy sieťok na dvere poznáme viacero ale povieme si len o dvoch. Z našich skúseností sú najlepšie: sieťky na dvere pántové teda otváracie dverové sieťky a plissé sieťky na dvere.

Sieťky na dvere pántové

Ako už z názvu vyplýva, sieťka visí a drží pomocou pántov. Tento systém je za nás najlepší aký môžete mať.

Výhody sieťky na dvere

 • Výdrž. Dverové siete majú veľkú výdrž. Ich rám je z kvalitného hliníka. Rohy sieťky v našej firme používame výhradne hliníkové a nie plastové. Miesto 2 pántov používame 3 pánty vďaka čomu sieťka má oveľa väčšiu výdrž a nepokazí sa.
 • Materiál. Veľkou výhodou je práve materiál ktorý sa používa. Z hliníku je celý profil a viditeľné komponenty sú tiež buď to z hliníku alebo plastu s výnimkou pántov. Sieťka nezhrdzavie a vydrží skutočne dlho
 • Údržba. Sieťka je vďaka kvalitným materiálom ktorý zaručuje veľkú výdrž praktiky bez-údržbová. Jediné na čo si treba dať pozor je opatrnejšie zatváranie aby sieťka nebúchala a tiež aby ste sa vyhýbali otváraniu pomocou tlačenia do sieťoviny.
 • Servis. Servis sieťky je oproti iným sieťkam na dvere najlepší z pomedzi všetkých typov. Pokiaľ sa vám pokazí rolovacia sieťka, je súca na výmenu. Ak sa vám pokazí plissé sieťka, tiež s tým už moc neurobíte. Ale ak sa pokazí otváracia dverová sieťka, máte veľkú šancu na opravu. Zväčša je problém len pri samotnej sieťovine ktorá sa dá vymeniť ale pri opotrebovaných pántoch ktoré sa tiež dajú vymeniť.

Varianty sieťky na dvere

Pánty

Pánty na sieťku sú 2 druhy: klasické pánty a samozatváracie pánty. Pri montáži sieťky od nás používame 3 pánty z toho 2 sú samozatváracie.

Rohy

Rohy v ráme celej sieťky sú veľmi dôležité z dlhodobého hľadiska. Čím je sieťka staršia, tým väčšia je pravdepodobnosť že sa začne ohýbať na bok a nebude držať svoj tvar. Práve kvôli tomuto efektu sa používajú skryté rohy na zosilnenie rámu. Vnútorné rohy môžu byť plastové alebo hliníkové. Samozrejme hliníkové rohy sú kvalitnejšie a držia dlhšie tvar rámu. Pre naše sieťky používame len hliníkové vnútorné rohy kvôli väčšej kvalite.

Predel sieťky

Pri balkónových a iných dverách kde sa používa práve dverová sieť sa dostávame na veľkú plochu. Pri väčšej ploche ako je rozmer balkónových dverí odporúčame použiť predel rámu ktorý sa dáva štandardne do výšku 90 cm1 meter. Tento predel je tiež z hliníku a zaručuje väčšiu stabilitu rámu.

Okopová lišta

Ako už z názvu vyplýva, táto lišta sa používa na otvorenie dverovej siete pomocou nôh. Výhodou je, že keď máte plné ruky, otvoríte sieťku aj nohou. Tento doplnok samozrejme zvýši cenu a preto ho používame výlučne na prianie zákazníka.

Dvierka pre psa

Dvierka pre psa o rozmeroch 30 x 30 cm sú najnovším vylepšením pre sieťové dvere. Pozrite si sieťku na dvere v ponuke našich produktov kde nájdete unikátny doplnok.

Technické parametre otváracej sieťky na dvere

 • Rám sieťky je z extrudovaného (zosilneného) hliníku o rozmeroch 40 x 20 cm
 • Sieťovina je vyrobená zo skleného vlákna potiahnutého gumou
 • Rám obsahuje vnútorné hliníkové rohy
 • Pánty na ráme sú namontované 3 z toho 2 pánty sú samozatváracie
 • Farba rámu môže byť v bielej, hnedej či antracitovej farbe alebo v imitácii dreva zlatý dub. Pre ďalšie farebné kombinácie je možnosť na požiadanie za príplatok

Dôležité: Sú miesta kde tento typ sieťky nie je možné namontovať a to sú miesta kde nie je veľký priestor na otvorenie dverových sietí. Najčastejšie sa takýto zúžený a zmenšený priestor nenachádza na menších balkónoch v bytovkách. Pokiaľ zákazka nie je realizovateľná, odporúčame vyskúšať alternatívu v podobe plissé sieťky.

Záver: Sieťka na dvere pántová je z nášho odborného pohľadu najlepší spôsob sieťky na dvere. Sieťka ale vyžaduje priestor 5 cm z každej strany od otvoru dverí kvôli montáži. V prípade menšieho priestoru je treba prekonzultovať jej montáž a výrobu s montérom. Pokiaľ zákazka nie je realizovateľná, odporúčame vyskúšať alternatívu v podobe plissé sieťke.

Plissé sieťky

Plissé sieťka je charakteristická tvarom sieťoviny. Sieťovina je v podobe tvare harmoniky. Tento druh sieťky je skvelou alternatívou pre všetky ostatné typy sieťok či už sieťok na okná alebo sieťok na dvere.

Rám sieťky o hrúbke 3 cm z každej strany je možné namontovať aj na ťažšie dostupné miesta. Vďaka bezprahovej variante je zároveň aj bezbariérový. Pri zhrnutej sieťke sa profil stratí na ráme dverí a nikto si ani len nevšimne že máte namontovanú sieťku.

Podľa čoho si vybrať sieťky na dvere?

Pri výbere sieťky na dvere či sieťky na okná si treba položiť pár otázok

Pri sieťke na okná

 • Dá sa namontovať profil 25 x 10? Nebude profil okna odtláčať rám sieťky? Ak nie, voľba je za nás jednoznačná.
 • Ak sa nedá namontovať rám 25 x 10, zmestí sa sieťka s profilom 19 x 8? Ak áno, vyberte túto variantu
 • Ak nie je možné namontovať sieťku s neinvazívnou montážou, ostáva jediná možnosť. Profil 24 x 24.
 • Chcete otvárať sieťku na oknách? Vyberte si plissé sieťku ktorá sa dá použiť aj na okná.

Pri sieťke na dvere

 • Chcete neustále otvárať dverové siete alebo iba otvoriť sieť (napríklad na zimu) a prechádzať bez neustáleho otvárania. Ak si chcete užiť komfort stále otvorenej sieťky ktorú nemusíte zakaždým otvárať, odporúčame plissé sieťky.
 • Máte priestor na ráme dverí a v priestore do ktoré sa bude sieťka otvárať dostatočnú rezervu? Ak nie, použite plissé sieťky.

Pri všetkých ostatných otázkach ohľadom výdrže, kvality materiálu, servisu či údržby odporúčame vždy sieťku na dvere otváraciu.

Konečný výber sieťky je vždy na vás, v tomto článku sme vás chceli nasmerovať, ktorým smerom sa pozerať po riešení sieťok proti hmyzu.
Andrej Kohút
Andrej Kohút

Majiteľ a konateľ firmy ROL s. r. o. s viac ako 10 ročnou praxou v obore tieniacej techniky. Marketingu sa venuje od roku 2018. Súčasnú firmu založil v roku 2021. Miluje pomáhať ľudom a napĺňať ich potreby a priania.

Články: 17

Pridaj komentár / Recenziu

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *